Praktyki zagraniczne - Lipsk 2007
Staż zawodowy w Saksonii - maj 2007

W maju 2007r. dwudziestu najlepszych uczniów z klasy III Teb (technik elektronik) wyjechało do Niemiec na 4-tygodniową praktykę zawodową zrealizowaną w ramach programu Leonardo da Vinci 2006. Uczniowie przebywali pod opieką nauczycieli p. Witolda Rogowskiego (autor strony merytorycznej projektu) i p. Krystyny Wrońskiej (tłumaczenie na j. niemiecki). Koordynatorem projektu była p. Alicja Zielińska. Nasi uczniowie odbyli staże zawodowe w zakładach przemysłowych w Lipsku i okolicach.

Wycieczka do ZOO w Lipsku
Na szczycie Pomnika Bitwy Narodów w Lipsku
WYCIECZKA DO ZOO W LIPSKU NA SZCZYCIE POMNIKA BITWY NARODÓW

Celem stażu było zapoznanie uczniów z europejskim rynkiem pracy. Praktyki odbywały się w firmach elektrycznych i elektronicznych Saksonii. Grupa została zakwaterowana w malowniczej miejscowości Schkeuditz, skąd nasi uczniowie dojeżdżali do miejsc odbywania praktyk. Zapoznali się z organizacją przedsiębiorstw, systemem pracy, wymaganiami stawianymi przez niemieckich pracodawców, rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w Niemczech oraz udoskonalili swoje umiejętności językowe.

Wycieczka do Drezna
Przed bramą wjazdową do ośrodka Gut-Wehlitz
WYCIECZKA DO DREZNA PRZED BRAMĄ DO OŚRODKA GUT-WEHLITZ

Opiekunowie praktyki p. Witold Rogowski i p. Krystyna Wrońska zorganizowali szereg wycieczek, dzięki którym nasi uczniowie poznali historię i kulturę Saksonii. Zwiedzili zabytkową część Lipska, tereny słynnych Targów Lipskich, uważany za jeden z najpiękniejszych w Niemczech Ogród Zoologiczny, 100-metrowy pomnik-monument Bitwy Narodów oraz stadion piłkarski, na którym rozgrywane były mecze podczas ostatnich Mistrzostw Świata. W czasie wycieczki do Drezna niezapomniane wrażenie wywarł na wszystkich zabytkowy kompleks pałacowy Zwinger wraz z otaczającym go ogrodem. Uczniowie zwiedzili tam m.in. słynną galerię malarstwa. Na zakończenie praktyk uczniowie otrzymali certyfikaty Europass Mobility honorowane w całej Unii Europejskiej oraz dyplomy ukończenia praktyk w niemieckich firmach.

W sumie, w roku szkolnym 2006/2007, nasza szkoła zrealizowała trzy projekty: jeden w Maladze w Hiszpanii oraz dwa w Niemczech - w Turyngii i Lipsku. Koordynatorami tych projektów były: p. Alicja Żuchowska, p. Alicja Zielińska i p. Mariola Leśniewska. Łącznie 60 uczniów klas trzecich naszego technikum o specjalnościach mechatronika i elektronika wyjechało na praktyki do Hiszpanii i Niemiec.