Staż zawodowy uczniów - Hiszpania 2006
Fotorelacja z pobytu klas trzecich w Maladze - X-XI.2006r.

Od 16 października do 11 listopada dwudziestu uczniów klas III naszego technikum przebywało w Maladze w Hiszpanii na praktykach zawodowych z zakresu elektroniki i mechatroniki. Praktyka była finansowana w 100% z programu unijnego - Leonardo da Vinci. Szkoła pozyskała na realizację tego projektu ponad 26 tysięcy EURO. Jej cel to poprawa umiejętności i kompetencji zawodowych, zapoznanie uczniów z warunkami pracy w krajach zjednoczonej Europy, zapoznanie z zasadami funkcjonowania przedsiębiorstw, organizacją pracy oraz technologiami stosowanymi w hiszpańskich firmach. Głównym celem zagranicznych praktyk jest należyte przygotowanie młodzieży do zawodu i funkcjonowania na rynku pracy.
Zespół nauczycieli, który przygotował projekt i czuwał nad realizacją to:
   1. Alicja Żuchowska - koordynator projektu,
   2. Jolanta Świąder - nadzór od strony językowej
   3. Radosław Moskal - twórca projektu od strony merytorycznej.

Opiekunami młodzieży w Hiszpanii były nauczycielki: Jolanta Świader i Alicja Żuchowska.

Malaga 2006Malaga 2006

Do wyjazdu na staż byli kwalifikowani najlepsi uczniowie. Regulamin kwalifikacyjny obejmował takie kryteria, jak: średnia ocen, oceny z przedmiotów zawodowych, znajomość języka obcego, zachowanie oraz kreaktywność, przedsiębiorczość, zaangażowanie.

Lista uczniów, którzy uczestniczyli w praktyce w Hiszpanii:

• z klas o specjalności elektronika:
  • Rafał Bogdański, Krzysztof Chmielowiec, Erwin Kucharski, Łukasz Łapa, Łukasz Misztal, Kamil Nowacki, Kamil Ostatek, Szymon Przemyski, Michał Stojek, Paweł Woźniak, Karol Kot.
  • z klasy o specjalności mechatronika:
  • Damian Banaś, Łukasz Grabowski, Radosław Kot, Andrzej Pietrzykowski, Marcin Sałata, Tomasz Strąpoć, Sebastian Zajączkowski, Łukasz Żelazowski, Maciej Żurek.

Malaga 2006Malaga 2006

Miejscem praktyk były przedsiębiorstwa zlokalizowane w Maladze, takie jak:
       - ELYTEL - Telecomunicaciones Electronica Malaga
       - S.L. T.V. SAT. TELEFONIA Malaga,
       - TELESERVICE Grupa BuscPerson TELEKOMONICACIONES, S.L,
       - TECNOVISION Fernando Peres Fernandez Malaga,
       - ALT64, S.L. Malaga,
       - SETELVE Servicios Tecniors Electronicos,
       - TELEMALAGA, S.L.

Malaga 2006Malaga 2006

Praktykanci wykonywali zadania między innymi, takie jak: instalacja anten satelitarnych, instalacja alarmów, instalacja domofonów, instalacja wideofonów, serwis komputerowy, oprogramowanie i serwis telefonii komórkowej itp.

Umiejętności uczniów zostały wysoko ocenione przez przedstawicieli firm, w których odbywali praktykę. Na zakończenie praktyk dostali upominki, organizowano dla nich spotkania pożegnalne, jak również pojawiły się propozycje pracy na przyszłość.

Malaga 2006Malaga 2006

Praktyka była podstawą zaliczenia przedmiotu w technikum "Praktyka zawodowa". Ponadto uczniowie otrzymali dyplom potwierdzający odbycie zagranicznego szkolenia zawodowego od organizacji hiszpańskiej. Wszyscy uczestnicy otrzymali również Certyfikat Europass Mobilność - dokument, który zgodnie z unijnymi standardami określa nabyte umiejętności.
    Wyjazd na praktykę umożliwił uczniom wzbogacenie słownictwa przede wszystkim w języku angielskim, ale również poznanie podstaw języka hiszpańskiego. Dodatkowym atutem stażu było poznanie wspaniałej kultury hiszpańskiej, tradycji, zwyczajów oraz walorów turystycznych tego kraju.