Praktyki zagraniczne - Zwickau 2014
Staż zawodowy w Saksonii - maj/czerwiec 2014

W maju 2014 r. grupa uczniów z klas III technikum oraz 3 nauczycieli wyjechało na 4 tygodniową praktykę zawodową do Zwickau (Niemcy). Uczniowie przebywali pod opieką p. Anety Sadrak, p. Moniki Lipskiej-Kłos i p. Witolda Staszewskiego. Koordynatorem i autorem projektu była p. Mariola Leśniewska.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu do Zwickau. Teraz wiemy, że warto było przykładać się do nauki przez trzy lata. Mieszkamy w campusie Westsächsische Hochschule, gdzie mamy możliwość integracji z młodzieżą niemiecką i poznania nowej kultury. Praktykę odbywamy w firmie FAW, gdzie mamy bardzo sympatycznych i fachowych wykładowców.

Przez pierwsze dwa tygodnie byliśmy podzieleni na dwie grupy. Pierwszą grupę tworzyli logistycy, natomiast drugą: informatycy, mechatronicy i teleinformatycy. Obecnie informatycy wraz z teleinformatykami dołączyli do logistyków i pracujemy nad stroną internetową oraz uczymy się tworzenia baz danych. Podczas praktyk logistycy zwiedzili dwa ogromne zakłady produkcyjne: Geberit i Schnellecke Logistics. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy, jak w praktyce wyglądają różne procesy logistyczne.

W tym czasie druga grupa wykonywała ćwiczenia związane z wyznaczaniem i odczytywaniem wspołrzędnych układów płaskich i przestrzennych. W następnej kolejności na symulatorze komputerowym tworzyła programy do frezowania i toczenia. Na początek zaczynali od najprostszych ćwiczeń, by skończyć na bardziej zaawansowanych. W ostatnim dniu nauki CNC pisaliśmy program tworzący "wieże" - jedna z figur szachowych oraz inne pionki szachowe. Mieliśmy też okazje obserwować ich wykonywanie we frezarce CNC.

Po powrocie z pracy mamy czas wolny. Spędzamy go różnie, ale nigdy się nie nudzimy. Staramy się wykorzystać jak najwięcej atrakcji. Zwiedzamy miasto, chodzimy na mecze piłki siatkowej i piłki nożnej. Oczywiście we wszystkich rozgrywkach sportowych bierzemy czynny udział. Organizujemy sobie również grile, podczas których nasza grupa mocno się integruje. Do naszej dyspozycji jest przeznaczony też: bilard, stół ping-pongowy, siłownia, pokoje z telewizorem, sala komputerowa.

Podczas dwóch pierwszych tygodni mieliśmy wycieczkę do Drezna i oprowadzanie po Zwickau. Teraz czekamy z niecierpliwością na wycieczkę do Berlina, która odbędzie się już w tą sobotę.

Ośmiogodzinny dzień praktyk trochę jest dla nas męczący, ale miejsce jest fantastyczne. Pogoda nam dopisuje. Dzięki temu, że zawsze możemy liczyć na wsparie naszych nauczycieli oraz życzliwość mieszkańców czujemy się tutaj prawie jak w domu. I choć każdy z nas tęskni za szkołą i domem, to będzie nam przykro stąd wyjeżdżać.

zwickau2014.zs3leonardo.pl - strona internetowa o praktykach zawodowych w Zwickau 2014 - autor: Emilian Ścibisz kl. 4 Tib
Praktyki zawodowe w Zwickau 2014