Praktyki zagraniczne - Zwickau 2013
Staż zawodowy w Saksonii - maj/czerwiec 2013

W maju 2013r. grupa uczniów z klas III technikum oraz 3 nauczycieli wyjechało na 4 tygodniową praktykę zawodową do Zwickau (Niemcy). Uczniowie przebywali pod opieką p. Anety Sadrak, p. Krystyny Wrońskiej i p. Witolda Staszewskiego. Koordynatorem i autorem projektu była p. Mariola Leśniewska.

Rozpoczęliśmy właśnie ostatni Herb powiatu Zwickau tydzień praktyk i choć atrakcji nam nie brakuje zarówno na zajęciach jak i w wolnym czasie, to pogoda zaskoczyła diametralnie nas wszystkich. W pierwszym tygodniu mogliśmy poprzez smugi deszczu zwiedzać przepiękne Drezno, w którym akurat odbywał się "Festiwal Muzyki Folkowej", dzięki czemu miasto nabrało jeszcze piękniejszego uroku. Wszystkim udzielił się magiczny klimat i wspólnymi siłami przepędziliśmy deszczowe chmury.

Podczas naszych praktyk logistycy zwiedzili Zwickau (Niemcy) 2 ogromne zakłady produkcyjne, poznali m.in. obsługę programu zarządzającego firmą, program Access oraz poznali procesy logistyczne. Mechatronicy i elektronicy zajmowali się pneumatyką i elektropneumatyką, programowaniem CNC oraz SPS. Informatycy poznawali obsługę programów graficznych oraz projektowali strony internetowe. Odwiedzili nas też studenci drugiego roku, od których mogliśmy dowiedzieć się, jak wygląda kształcenie na poszczególnych kierunkach. Po bardzo pracowitym tygodniu zwiedziliśmy "Horch Museum", gdzie mogliśmy zobaczyć jak na przestrzeni lat, dzięki coraz to nowszej technice, powstawał samochód marki Audi, a także wiele innych pojazdów.

Nie wiedząc kiedy, nadszedł trzeci tydzień naszego pobytu, Herb miasta Zwickau w którym co prawda mieliśmy dużo pracy na zajęciach, ale w tak miłej atmosferze czas mija szybko i przyjemnie. Od poniedziałku każdy myślał o zaplanowanej podróży do Berlina i choć pogoda nas zazwyczaj nie rozpieszcza, to było naprawdę ciepło. Stolica Niemiec wywarła na nas ogromne wrażenie: począwszy od wspaniałego oceanarium, poprzez muzea kultury greckiej, rzymskiej i egipskie oraz śródmieście, kończąc na budynku Reichstagu i Bramie Brandenburskiej. Chociaż wyprawa do Berlina strasznie nasz wyczerpała, mieliśmy jeszcze siłę, żeby następnego dnia sprawdzić na własne oczy, jakie szkody wyrządził deszcz, który pada nieprzerwalnie od kilku dni. Na szczęście okazało się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Może i pogoda nie jest idealna, ale dzięki życzliwości mieszkańców, wsparciu opiekunów, na których zawsze możemy liczyć oraz cudowniej atmosferze, którą tworzymy od pierwszego dnia przyjazdu czujemy się tutaj jak w domu. I choć każdy z nas strasznie tęskni, to tak na prawdę nikt nie chce stąd wyjeżdżać.

zwickau2013.zs3leonardo.pl - strona internetowa o praktykach zawodowych w Zwickau - autorzy: Ernest Nowak kl. 4 Tia i Bartosz Polak kl. 4 Tib
Praktyki zawodowe w Zwickau 2013