Praktyki zagraniczne - Zwickau 2011
Staż zawodowy w Saksonii - maj/czerwiec 2011

W maju 2011r. grupa uczniów z klas III technikum oraz 2 nauczycieli wyjechało na 4 tygodniową praktykę zawodową do Zwickau (Niemcy). Uczniowie przebywali pod opieką p. Moniki Lipskiej-Kłos i p. Witolda Staszewskiego. Koordynatorem i autorem projektu była p. Mariola Leśniewska, zaś jego tłumaczenie na j.niemiecki wykonała p. Monika Lipska-Kłos.

Herb powiatu Zwickau Zwickau (Niemcy) Herb miasta Zwickau

Zwickau jest miastem powiatowym leżącym we wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Chemnitz. Zwickau jest stolicą powiatu Zwickau położonym na przedgórzu Rudaw. Zwickau - stolica powiatu Zwickau, leży w kraju związkowym Saksonia Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1118. Osada otrzymała prawa miejskie w 1212. W 1470 roku po odkryciu srebra w Schneebergu nastąpił intensywny rozwój górnictwa w regionie. Miasto zostało złupione podczas wojny 30-letniej. W roku 1810, w domu przy rynku, urodził się kompozytor Robert Schumann. W latach 1957-1991 w fabryce VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau produkowany był Trabant. Wśród wielu zabytków Zwickau na szczególną uwagę zasługuje gotycka katedra pod wezwaniem św. Marii (Dom St. Marien). Budowana była od 1451 do 1536 roku, później zaś odnawiana w latach 1885-1891. W 87. metrowej dzwonnicy katedry wisi ważący 51 ton dzwon. Wewnątrz kościoła znajdują się między innymi drewniany ołtarz, osiem obrazów Michaela Wohlgemutha, oraz rzeźbiona w drewnie pieta Petera Breuera. Poza budynkami sakralnymi, na szczególną uwagę zasługują ratusz, w którym mieści się miejskie archiwum, oraz późnogotycki budynek, w kórym znajduje się obecnie teatr.

"Pozdrowienia z Zwickau"
Na wstępie chcemy poinformować, że bezproblemowo i szybko dotarliśmy do Zwickau w Niemczech, gdzie odbywają się nasze praktyki. Miasto jest bardzo przyjemne, czyste i ma świetną komunikację miejską. Liczy ok. 100 tys. mieszkańców, czyli jest większe od Ostrowca, a mniejsze o połowę od Kielc. Praktyki w Zwickau 2011 Pierwszego dnia zostaliśmy zapoznani z zakładem pracy, jego regulaminem oraz rozkładem zajęć na cały miesiąc. Nasi wykładowcy są bardzo życzliwi, chętnie odpowiadają na wszystkie nasze pytania i stawiają przed nami ciekawe zadania. W pierwszym tygodniu byliśmy podzieleni na trzy grupy: informatycy tworzyli stronę internetową, elektronicy budowali układy pneumatyczne, a mechatronicy i elektrycy pisali program dla obrabiarki sterowanej numerycznie CNC, dzięki któremu mogli kilka dni później wytoczyć samodzielnie pionki. Na tych ostatnich zajęciach pracowaliśmy w grupach z niemieckimi uczniami, co ciekawe świetnie się dogadywaliśmy. Na zajęciach musimy mówić po niemiecku lub angielsku, dlatego po praktykach na pewno poprawią się nasze oceny z języków obcych. W drugim tygodniu informatycy i elektronicy składają komputery z recyklingu, a reszta uczy się spawania. Nie samą nauką człowiek żyje, więc po południu zwiedzamy miasto, chodzimy na basen, a w weekend grill i wyjście na dyskotekę. Kilka razy w tygodniu p. Witold Staszewski organizuje nam zajęcia sportowe: gramy w siatkówkę (Niemcy przegrywają z nami za każdym razem), piłkę nożną, unihockey'a. Budynek, w którym mieszkamy, w dwuosobowych pokojach, jest wyposażony w różnego rodzaju atrakcje. Mamy do dyspozycji salę bilardową, do tenisa stołowego, siłownię, ale także rowery. Dzięki kafejce internetowej możemy być w kontakcie z najbliższymi. W niedzielę byliśmy już na wyciecze w Dreźnie, mieliśmy piękną pogodę, wiec był to strzał w dziesiątkę i nawiązaliśmy nowe kontakty. Pani Monika Lipska-Kłos zaplanowała nam tyle atrakcji, że mimo naszej niezłej kondycji nie daliśmy rady wszystkiego zwiedzić. W tę sobotę jedziemy do stolicy Niemiec - Berlina, gdzie mamy już zarezerwowane m.in. wejście do wieży telewizyjnej, która ma 368 m wysokości! Tęsknimy oczywiście za naszymi rodzinami i sympatiami, ale cieszymy się bardzo, że mamy możliwość tu być. Dziękujemy. Pozdrawiamy.

Praktyki w Zwickau 2011 Praktyki w Zwickau 2011

Stronę o praktykach zawodowych w Saksonii wykonali uczniowie klasy 4 Tib: Przemysław Cielebąk, Damian Szczygieł, Katarzyna Nowak i Przemysław Wójcik. Strona, wykonana w wersji niemieckojęzycznej, jest zamieszczona w subdomenie: zwickau2011.zs3leonardo.pl.

Praktyki zawodowe w Zwickau 2011