Dzisiaj jest .
 

Praktyki zawodowe w Berlinie
Fotorelacja z pobytu klasy 2Zi w Niemczech - V.2006r.

W maju 2006r. uczniowie z klasy 2Zi (profil zarządzanie informacją Liceum Profilowanego) wyjechali na 3-tygodniową praktykę zawodową do Berlina. Szesnastu naszych uczniów przebywało w berlińskiej dzielnicy Lichtenberg na szkoleniu uzupełniającym przedmioty zawodowe informatyczne, które są realizowane w naszej szkole. Razem z nimi pojechało dwóch opiekunów, koordynatorka programu Leonardo da Vinci profesor Alicja Żuchowska i profesor języka niemieckiego Krystyna Wrońska.

Staż zawodowy w Niemczech polegał na uczestnictwie w zajęciach z informatyki. Prowadził je niemiecki nauczyciel, elektronik, prof. Thomas Gross.

- Zapoznaliśmy się z Linuxem, to było ważne dla nas, bo na miejscu pracujemy w systemie Windows - mówią wyróżniający się na stażach uczniowie Jakub Nguyen, Iza Wąsik, Maksymilian Pawlik.
- Teraz mamy znacznie szersze pojęcie o informatyce.

Program praktyki obejmował projektowanie stron www w językach HTML i PHP, wykorzystanie arkuszy stylów CSS i baz danych MySQL oraz projektowanie animacji w programie Flash MX. Wszystkie ćwiczenia prowadzone były w środowisku Linux SUSE. Profesor Thomas Gross prowadził zajęcia w języku niemieckim, a także angielskim, który jest bliższy informatyce. Podzieleni na grupy uczniowie musieli wykonać stronę internetową porównującą berlińską dzielnicę Lichtenberg z Ostrowcem Świętokrzyskim pod względem służby zdrowia, kultury, zakładów przemysłowych.

Cały pobyt uczniów finansowany był z programu Leonardo da Vinci. Szkoła otrzymała z Unii Europejskiej około 20 tys. euro na przejazdy, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie uczniów. Do Berlina pojechali ci, którzy chcieli poznać nowe technologie informatyczne i najlepsi, wyróżniający się uczniowie. Decydowała średnia ocen, wiedza z przedmiotów informatycznych, języków obcych, przedsiębiorczości, sprawowanie.

Nasza szkoła już od pewnego czasu wyróżnia się w kontaktach międzynarodowych. Prowadzimy ożywione kontakty zagraniczne ze swoimi partnerami z Hiszpanii, Niemiec, Czech, Turcji. Wszystko to dzięki programowi Leonardo da Vinci i koordynatorce projektu profesor Alicji Żuchowskiej. Profesor Alicja Żuchowska twierdzi, że program "Leonardo da Vinci" przygotowywała dla uczniów swojej klasy. Skorzystali jednak z niego i uczniowie innych klas.
Wyjazd młodzieży do Berlina możliwy był dzięki pracy naszych nauczycieli - autorami projektu byli Alicja Żuchowska, Krystyna Wrońska, Katarzyna Pastuszko i Marcin Farys.

Przed kilku miesiącami kilkunastu naszych uczniów przebywało w Hiszpanii. Uczniowie pojechali wtedy do Andaluzji, gdzie oprócz pracy mieli możliwość poznania codziennego życia w tym kraju, jego kultury, zwyczajów.

- To było olbrzymie przeżycie dla nas wszystkich - nie ukrywa opiekun grupy, profesor Radosław Moskal.
- Wrażenia były tym większe, że niektórzy z chłopców otrzymali propozycję zatrudnienia w Hiszpanii nawet za 2,5 tys. euro miesięcznie. Zobacz relację z Hiszpanii..

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 3 cieszą się, że dochodzi do tak ożywionych kontaktów zagranicznych. Już teraz wiadomo, że w nowym roku szkolnym planowane są kolejne wyjazdy. Skorzysta z nich 60 osób, 20 pojedzie do Hiszpanii i 40 do Niemiec, do Lipska, Turyngii, Erfurtu. Z programu "Leonardo da Vinci" szkoła już otrzymała na wyjazdy około 70 tys. euro. Z dużym powodzeniem działa Fundacja Na Rzecz Rozwoju ZS3, która również wspiera podróże zagraniczne. W okresie ferii zimowych przewidziany jest wyjazd 12 nauczycieli do Hiszpanii, by mogli zapoznać się z tamtejszym systemem edukacji i móc wprowadzać u nas to, co jest szczególnie dobre. - To jest dla nas szczególnie cenne ze względu na współpracę z hiszpańską Hutą Celsa - podkreśla profesor Alicja Żuchowska. Nasza szkoła stara się także przyjmować u siebie gości zagranicznych. Mamy podpisaną umowę z nauczycielami z Brna w Czechach, już niebawem przyjedzie do Ostrowca czterech z nich, profesorów języka angielskiego. Spodziewani są także uczniowie z Turcji.


A oto projekty wykonane przez naszych uczniów na praktyce w Berlinie (PHP+MySQL, Flash, HTML, CSS - środowisko - Linux SUSE):

Autorzy: S. Wierzbiński, J. Nguyen, M. Pawlik, Ł. Żurawski
Autorzy: K. Tomaszewski, D. Sejmicki, M. Szwajcer, K. Gawron
Autorzy: E. Kubik, J. Bęben, I. Wąsik, K. Kostępski
Autorzy: M. Gądek, Ł. Pastuszka, M. Rakoczy, K. Wilk


 
^ Do góry ^
Zapraszamy na zs3ostrowiec.pl - oficjalną stronę www szkoły